امروز: دوشنبه، 4 مرداد 1400

نساجی مدرن

nasajemodern

03/11 1400
ویژگی های نساجی مدرن در ایران 
 صنعت نساجی ایران از دیر زمانی رواج یافته است. بافت انواع پارچه به وسیله وسایلی مانند فَرَت یا دستگاه های دیگر از موی بز و یا پشم گوسفند و گیاهانی مانند پنبه و کتان صورت می گرفته است. با پیشرفت صنعت نساجی انسان توانست الیاف مصنوعی نیز تولید نماید. تولید الیاف مصنوعی بسیار امیدوار کننده بود زیرا افزایش جمعیت کره زمین انسانها را در نگرانی کمبود مصالح فرو برده بود. خوشبختانه الیاف مصنوعی تولید گردید و روز به روز به وسیله دستگاه های مدرن تر ریسیده و تابیده شده و لطیف تر شدند. تولید الیافهای جدید و پیشرفت دستگاهها، موجب ایجاد صنعت نساجی مدرن گردید. این صنعت هنوز هم روز به روز پیشرفت می کند. نمونه های پیشرفت نساجی مدرن در ترکیب انواع نسوج طبیعی و مصنوعی و دست ساز انسان است.
اولین کارخانه نساجی توسط عباس میرزا قاجار وارد ایران شد که ماهوت سازی بود. در زمان امیرکبیر هم چندین کارخانه مدرن نساجی وارد شهرهای مختلف ایران شد. از این رو کم کم صنعت نساجی در ایران رو به رشد گذاشت. همراه با کارخانه های نساجی مستشاران نیز وارد کشور شدند. تا آنکه رضا خان تصمیم به ایجاد نخستین کارخانه نساجی در اصفهان گرفت. نام این کارخانه ها، کارخانه وطن نام گرفت و صنعت نساجی به طور ثابت در ایران آغاز به کار نمود و توسط دولت پشتیبانی شد.به این ترتیب، در کاشان، اراک، قائم شهر و تهران کارخانه نساجی دایر گردید و ایران به جرگه تولید کنندگان پارچه پیوست. گروه نساجی مدرن اکنون نیز در اصفهان به تولید انواع
آستری مبادرت می نماید و انواع آستری شامل فلامنت و تابیده مات (کریستال) و تابیده براق (سوپر برایت)  و حریر ساده و ساتن استخوانی رنگ را با باند کارین تکس به بازار ایران ارایه می دهد.
بعد از خروج رضا شاه از کشور بعلت نبود وسایل یدکی و خروج مستشاران از ایران، تعدادی از کارخانه ها با شورش کارگران مواجه شده و تعطیل گردیدند. پس از آرامش کم کم دستگاه های بیشتری وارد کشور شد و دوباره اوضاع بد کارخانه های ریسندگی سامان گرفت تا انجا که 700 کارگاه تولیدی نخ ، نخ مورد نیاز 25600 دستگاه نساجی مدرن را تولید می نمایند.
ویژگیهای نساجی مدرن:
کارخانه های نساجی مدرن خصوصیاتی دارند که باعث میشود، نساجی دارای کیفیت بهتر و بازدهی بیشتری شود. به طور مثال میزان تابیدن نخ در این کارخانه ها شماره های مختلفی دارد و مانند چرخ چوبی ریسندگی پشم یا پنبه در قدیم نیست. البته در همان زمان قدیم، با دو یا سه بار ریسندگی نخ آن را باریکتر می کردند. اما تولید نخ در کارخانه های نساجی مدرن چون باریکی و استحکام متفاوتی دارد، برای تولید پارچه های متفاوتی بکار میرود. این شماره ها از کوچک به بزرگ مرتب میشود. مثلا نخ شماره 5 از نخ شماره 3 باریکتر است و پارچه بافته شده با آن لطافت بهتری دارد.
یکی دیگر از ویژگیهای نساجی مدرن این است که این نخ ها پرز کمتری می دهند و با بهبود عملکرد آن بسیاری از پارچه های بافته شده از آن گوله نمی شوند و پرز نمی دهند. از سوی دیگر این پارچه ها در مدلهای مختلفی بافته می شوند. یعنی به طور مثال از نخ تابیده ابریشم می توان به تناسب پارچه لباس یا پارچه پرده ای تولید کرد. 
رنگرزی در کارخانه های نساجی مدرن، به دلیل استفاده از مواد جدید رنگرزی باعث شده که نخ تولید شده رنگ کمتری بدهد و یا اصلا رنگ ندهد. البته باید دانست بیشتر الیاف مصنوعی که تولید می شوند رنگ ثابت هستند و الیاف طبیعی رنگ بیشتری می دهند. الیافی مانند ویسکوز هم که بشر ساخته نامیده میشوند و از مواد سلولزی مانند درختان و گیاهانی مانند پنبه به وجود می آیند، کمتر رنگ می پذیرند و باید از مواد خاص شیمیایی استفاده شود تا رنگ  بپذیرد و رنگ آن ثابت بماند. 
سرعت تولید پارچه در دستگاه های نساجی مدرن، زیاد است. دستگاه های جدید، می‎‌توانند با سرعت بیشتری رنگرزی، ریسندگی و بافندگی را انجام دهند. در حقیقت هر چه تاثیر دستی انسان در تولید پارچه کمتر باشد و دستگاه بیشتر موثر باشد، سرعت تولید پارچه بالاتر می رود. 
عرض پارچه هایی که با دستگاه های مدرن بافته می شود نیز زیادتر از نمونه های قدیمی آن است. به طور نمونه، آستری پرده تولید شده سه متر عرض دارد.
ویژگی دیگر ماشین های نساجی مدرن این است که می توانند نخهای مصنوعی پلی استر، بشر ساخته و طبیعی را با یکدیگر مخلوط کنند و پارچه های جدیدی را به وجود آورند. مقاومت این پارچه ها از پارچه های طبیعی در برابر نور خورشید و یا فرسودگی بالاتر است.
نساجی مدرن نانو:
در حال حاضر از انواع الیاف , پارچه تولید میشود. پارچه های جدید هوشمند هستند. پارچه هایی با خاصیت نانو که در برابر آلودگی مقاومت بالایی دارند. یا بطور مثال بوی بد نمی پذیرد. نساجی نیز مانند همه علوم دیگر خودش را با تکنیک وفق می دهد. نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد؛ در آینده پارچه ها خودشان را ترمیم خواهند کرد و خواهند توانست گزارش سلامت شخص و علائم حیاتی بدن او را گزارش نماید. از طرفی علم جدید توانسته است با استفاده از ویژگیهای جاندارانی مانند برگ نیلوفر آبی و یا بال سوسک پارچه های نانو با این قابلیت را بسازند که خودشان را تمیز نمایند. یعنی پارچه های بیجان خودشان تشخیص خواهند داد چه فعالیتی باید داشته باشند. اگر چه این خبرها برای بسیاری از انسانها نشانه خوبی است، چراکه  پارچه ها نیازی به شستشو و مراقبت ندارند، اما برخی از انسانها به آن بدگمانند. زیرا این هوشمندی می تواند باعث شود انسانهای زیادی تحت سیطره کسانی قرار بگیرند که برای بافت و برنامه ریزی این پارچه ها اقدام نموده اند. با این حال آینده علم نساجی نشان می دهد که صنعت نساجی مدرن روز به روز پیشرفته تر خواهد شد.


میهمان
پاسخ 11 خرداد 1400 09:45 سامان
سلام
میشه آدرس اینستاگرامتون رو بگین؟
ممنون

ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود