امروز: سه شنبه، 6 مهر 1400

نساجی مدرن

nasajemodern

10/17 1398


تنوع در فضای داخلی با تغییر پرده ها


یکی از نکات بسیار مهم در دکوراسیون منزل انتخاب پرده برای پنجره‌هاست. جنس، رنگ و مدل پرده بسیار حائز اهمیت است و همه این‌ها با توجه به لوازم منزل، مدل و اندازه پنجره‌ها و همچنین رنگ دیوار متغیر و متفاوت است. پرده‌ها علاوه بر اینکه یک حریم خصوصی برای شما ایجاد می‌کنند، به فضای پیرامون شما گرما و انرژی نیز می‌بخشد.
 
یکی از عملی‌ترین و راحت‌ترین راه‌های ایجاد تغییرات دکوراسیونی در فضای خانه، تعویض پرده است. سبک دکوراسیون داخلی منزل یا محل کار خود را نیز در نظر بگیرید. این‌که سبک دکوراسیون شما کلاسیک است یا مدرن و یا هر یک از سبک‌های دیگر، در انتخاب نوع پرده تأثیرگذار است. البته کاربری فضا نیز در این رابطه قابل ‌بررسی است.
 
در این مقاله سعی بر این است تا پیشنهاد‌هایی جهت انتخاب و تغییر پرده به شما ارائه بدهیم. سر تیترهای زیر را در این مقاله از نظر خواهید گذراند:


انتخاب پرده متناسب با فضا و کاربرد
نکات مهمی که در مورد انتخاب پرده باید بدانید
پنجره‌ها را جدی بگیرید
برای انتخاب بهتر باید رنگ‌ها را بهتر بشناسیم

انتخاب پرده متناسب با فضا و کاربرد

– پرده مناسب آشپزخانه بی‌شک باید جنسی داشته باشد که طی دفعات شست‌وشو حالت خودش را از دست ندهد. چراکه آشپزخانه به دلیل داشتن ذرات معلق بیشتر، قاعدتاً زودتر و بیشتر از پرده‌های دیگر کثیف می‌شود.
 
سعی کنید از پرده سبک برای آشپزخانه استفاده کنید که شست‌وشوی راحتی داشته باشند.

آشپزخانه نیازمند پرده‌ای است که رنگ آن اشتها را تحریک کند و پرانرژی باشد، مانند رنگ‌های نارنجی، قرمز گوجه‌ای و زرد. از پرده بارنگ‌های خنثی و سرد به‌شدت اجتناب کنید. در انتخاب پرده آشپزخانه به رنگ دکوراسیون، نوع چیدمان و میزان نورگیری دقت کنید. برای پرده‌های آشپزخانه می‌توانید پرده‌هایی از جنس حصیر، بامبو و پرده‌های رولی و کنف نیز استفاده کنید.


– جهت انتخاب پرده برای اتاق‌خواب باید این نکته را در نظر بگیرید که صاحب اتاق کیست؟ و چه سنی دارد؟
 
چراکه اتاق‌خواب کودک باید از پرده‌هایی بارنگ‌ها و طرح‌های شادتر استفاده کرد، برای دکوراسیون پرده اتاق‌خواب می‌توانید در فصل‌ها مختلف از جنس و بافت متفاوتی استفاده کنید، برای مثال در تابستان می‌توانید از پرده‌های نازک و حریری استفاده کنید تا هم گرمای کمتری بگیرید و هم حس خنکی به فضا ببخشد. برای زمستان هم می‌توانید از پرده‌های کلفت با جنس مخمل و رنگ‌های گرم استفاده کنید.
 
در تابستان، رنگ‌های سفید، کرم، شیری و گلبهی استفاده کنید، در زمستان نیز تلفیق رنگ‌های جوهری و فیروزه‌ای، قهوه‌ای و زرد، قرمز و بژ می‌تواند غوغا کند.
 
برای کودکان و نوجوانان نیز باید انتخاب بسیار دقیق و ظریفی داشته باشید، زیرا رنگ‌ها به‌شدت بر روحیه و هوشمندی کودکان تأثیرگذارند. ترکیب رنگ‌های آبی، زرد، سبز و بنفش برای کودکان و نوجوانان، رؤیایی و بی‌نظیر است.

سخت‌ترین و پراهمیت‌ترین پرده مسلماً پرده پذیرایی است. برای انتخاب پرده این قسمت اکثراً از دو یا سه مدل پارچه استفاده می‌شود که باید دقت داشت، این مدل‌های انتخابی ازنظر رنگ و یا مدل و طرح هماهنگ باشند. اتاق پذیرایی یکی از قسمت‌های مهم و در دید خانه است، به ‌این ‌علت انتخاب صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
 
در اتاق پذیرایی اصولاً پرده‌ها را در قالب ترکیبی از والان، پرده اصلی و پرده آستری چیدمان می‌کنند. اصولاً رنگ پرده نشیمن را از میان رنگ‌های سفید، شیری، کرم، بژ و قهوه‌ای انتخاب می‌کنند مگر دکوراسیون داخلی از رنگ‌هایی باشد که رنگ‌های شاد است و پرده‌ها را نیز در همان طرح و رنگ انتخاب کنند.
 – 
اگر در سرویس بهداشتی خود پنجره دارید حتماً سعی کنید از پرده‌هایی بارنگ شاد استفاده کنید و همچنین پرده‌هایی که برای این قسمت استفاده می‌کنید باید در مقابل رطوبت و شست‌وشو مقاوم باشد.

نکات مهمی که در مورد انتخاب پرده باید بدانید

– اگر قسمتی از بالای پرده زیر سقف کاذب و یا قاب پرده می‌رود دیگر لازم نیست شما یک والان هم برای آن در نظر بگیرید. آویزان کردن پرده‌های کناری که به دکور معروف است، این ترکیب را کامل می‌کند.
 – 
حواستان باشد رنگ پارچه پرده‌ای که شما در فروشگاه دیده‌اید لزوماً همان رنگی نخواهد بود که شما در خانه‌خواهید دید؛ بنابراین هنگام انتخاب پارچه به نور فضای خانه‌تان توجه کنید و از فروشنده بخواهید چراغ‌های متمرکزش را خاموش کند تا شما در نور غیرمستقیم هم‌رنگ پارچه را ببینید. البته بهتر است که روز برای خرید پرده اقدام کنید تا هر دو نوع نور در دسترس باشند.


– درست است که معمولاً آستری را برای جلوگیری از ورود تابش شدید نور خورشید و همچنین جلوگیری از اشراف همسایه‌های روبه‌رویی به فضای داخل خانه، آویزان می‌کنند ولی یادتان باشد حتی اگر هیچ‌کدام از این مشکل‌ها را هم نداشته باشید، باید آستری بزنید. چراکه شب که هوای بیرون تاریک می‌شود، اگر زیر پرده تور یا حریر آستری سفید آویزان نکرده باشید، تیرگی فضای بیرون پرده را سایه‌دار و نازیبا می‌کند. یک آستری در زیر پرده نصب کنید تا از رنگ‌پریده شدن پارچه اصلی پرده براثر شدت نور آفتاب جلوگیری کند. این آستری ممکن است به پشت پرده دوخته شود و یا از چوب‌پرده دیگری در زیر آن آویزان باشد.

دوخت آستری به پشت پرده اصلی موجب سنگین‌تر شدن پرده و زیباتر شدن نمای ظاهری آن می‌شود. آستری‌های جدا موجب دیرتر کثیف شدن پرده اصلی می‌شوند زیرا دوده‌ای را که از شکاف پنجره به داخل راه می‌یابد جذب می‌کنند و مانع رسیدن آن به پرده اصلی می‌شوند.

– اگر تصمیم گرفتید که به ترکیب پرده‌تان دکور هم اضافه کنید، به این موضوع مهم توجه داشته باشید که هر دو پارچه حریر و ضخیم را طرح دار انتخاب نکنید. چراکه فضا را شلوغ می‌کند. اگر پارچه طرح دار دوست دارید، پارچه دکورهای کنار پرده را طرح دار تهیه‌کرده و پارچه حریر را به یکی از رنگ‌های روشن موجود در طرح انتخاب کنید.
 – 
اگر نور فضای موردنظرتان کم است ولی دوست دارید طرفین پرده محیطتان دکور با پارچه‌ای ضخیم هم بخورد، درصورتی‌که دو طرف پنجره دیوار خالی وجود دارد، ریل پرده را بزرگ‌تر نصب‌کرده و دکورها را درواقع روی دیوار نصب کنید تا فضایی از پنجره را اشغال نکرده و جلوی نور را نگیرند.

– اگر در خانه‌ای زندگی می‌کنید که سقف آن کوتاه است، برای بزرگ جلوه دادن آن می‌توانید چوب‌پرده‌ها را بالاتر از حد معمول نصب کنید. پرده‌ها هرچقدر بالاتر نصب شوند، خانه بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. در خانه‌های کوچک برای بزرگ‌تر به نظر رسیدن خانه می‌توانید پنجره‌ها را یکسره کنید، حتی اگر پنجره پذیرایی خانه‌تان قدی نیست و به‌صورت نیمه است، دلیل بر این نمی‌شود که شما حتماً مجبورید پرده‌ای با همان ارتفاع آویزان کنید. شما حتی برای این نوع پنجره‌ها هم می‌توانید پرده‌های قدی بیاویزید. این را بدانید پرده قدی علاوه بر اینکه ارتفاع سقف و دیوار را بلندتر جلوه می‌دهد، فضا را رسمی‌تر می‌کند.
 -
بعضی وقت‌ها هم باید به یک نوار رنگی برای تغییر چهره پرده‌هایتان اطمینان کنید. شاید در وهله اول فکر کنید که این نوارها کار زیادی از دستشان برنمی‌آید؛ اما وقتی‌که این کار را انجام دادید آن‌وقت متوجه می‌شوید که این نوارهای رنگی بسیار قدرتمندتر از آن چیزی هستند که به نظر می‌آید.


 -
چنانچه بودجه محدودی در اختیاردارید انتخاب مقدار بیشتری پارچه ارزان‌قیمت بهتر از مقدار کمتری پارچه گران‌قیمت است؛ زیرا از پارچه بیشتر می‌توان پرده‌ای پرچین‌تر دوخت و پرده پرچین‌تر همواره نمایی زیباتر خواهد داشت.
 -
باید به این نکات هم توجه کنید که اگر خانه‌تان جنوبی ست و نور کمی دارد باید از پرده‌های رنگ روشن استفاده کنید پرده‌هایی که نور از آن عبور کند انتخاب مناسبی است؛ مانند پارچه توری و یا پارچه‌ها حریر.
 -
در انتخاب اندازه پرده همیشه باید حداقل دو برابر عرض پنجره را در نظر بگیرید و اگر از پرده‌های آماده استفاده می‌کنید به ابعاد آن دقت نمایید. حتماً به جزئیات اهمیت داده و سعی کنید میله‌های پرده و قطعات با پارچه مطابقت داشته باشد زیرا تک‌تک جزئیات است که کلیت فضا را تشکیل داده و ظرافت و زیبایی را به ارمغان می‌آورند.
 -
اگر پارچه‌ای انتخاب کرده‌اید احتمال این را دارد که آب برود و کوچک شود می‌توانید یک روز کامل آن را در آب و دو قاشق نمک خوراکی بخیسانید و بعد برای دوخت و نصب آن برنامه‌ریزی کنید.
 -
راهی برای اتو نزدن پرده‌هایتان این است که آن‌ها را نم‌دار آویزان کنید. با این کار پرده‌ها بعد از شستشو خشک می‌شوند و هم چروک‌هایی که دارد برطرف می‌شوند و شمارا از اتو کردن پرده ها خلاص می‌کند.
 -
برای اینکه پرده‌ها بعد از شستشو حالت قبلشان را از دست ندهند وقتی گیره‌ها را درمیاورید جای آن‌ها را با ماژیک علامت بزنید تا بعد از شست‌وشو گیره‌ها را مثل قبل نصب کنید.

پنجره‌ها را جدی بگیرید

پنجره‌های شما چه معمولی، چه زیبا و یا کاربردی، عامل بسیار مهمی در بیان سلیقه و معماری هر ساختمان هستند. هنگامی‌که کسی برای بار اول وارد اتاقی می‌شود چشمانش بی‌اراده به سمت پنجره‌ها کشیده می‌شوند، صرف‌نظر از اینکه پوشش پنجره‌ها از پرده سنتی، کرکره، پارچه‌ای و یا حتی گیاهان زنده باشند. در اینجا اولین کاری که باید کرد نگاه دقیق به پنجره‌های خالی و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت آن است.

در هر خانه پنجره‌های متعددی در ابعاد و به اشکال مختلفی وجود دارند که هر یک باید با پرده‌ای متناسب با ویژگی‌های خاص خود پوشانده شوند. هنگامی‌که قصد دارید پرده‌ای برای یک پنجره انتخاب کنید باید مدلی را برگزینید که هم به لحاظ زیبایی و هم ازنظر کاربردی برای آن پنجره و دکوراسیون اطرافش مناسب باشد.

مدل پنجره خود یکی از عوامل متعددی است که در انتخاب پرده باید در نظر داشت. بلندی یا کوتاهی، عریض بودن یا باریکی پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن و چگونگی و محل قرار گرفتن آن در دیوار، برخی از اطلاعاتی هستند که تصمیم‌گیری ما درباره مدل پرده را تحت تأثیر قرار می‌دهند.


مدل پنجره خود یکی از عوامل متعددی است که در انتخاب پرده باید در نظر داشت. بلندی یامدل انتخابی شما برای پرده باید امکان باز و بسته شدن راحت پنجره‌ها و درهای شیشه‌ای را فراهم کند و مدل پرده نباید موجب ایجاد اشکال و مزاحمت در این امر شود. مثلاً برای پنجره‌هایی که روبه‌داخل باز می‌شوند، باید چوب‌پرده‌ای بلندتر از عرض پنجره در نظر گرفت تا بتوان هنگام نیاز به باز کردن پنجره، پرده‌ها را کاملاً به دو طرف پنجره هدایت کرده و جمع کرد. به‌این‌ترتیب پنجره آزادانه باز و بسته می‌شود.
 
بلندی یا کوتاهی، عریض بودن یا باریکی پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن و چگونگی و محل قرار گرفتن آن در دیوار برخی از اطلاعاتی هستند که تصمیم‌گیری ما درباره مدل پرده را تحت تأثیر قرار می‌دهند. مدل انتخابی شما برای پرده باید امکان باز و بسته شدن راحت پنجره‌ها و درهای شیشه‌ای را فراهم کند و مدل پرده نباید موجب ایجاد اشکال و مزاحمت در این امر شود. اگر پنجره در فرورفتگی دیوار قرارگرفته باشد می‌توان پرده را درون این فرورفتگی یا بیرون از آن نصب کرد؛ اما نصب پرده در داخل فرورفتگی و درنتیجه فاصله بسیار کم آن با پنجره، اگرچه به زیبایی پرده و پنجره می‌افزاید اما مانع عبور بخش اعظم نور می‌شود و فضا را تاریک می‌کند.

برای انتخاب بهتر باید رنگ‌ها را بهتر بشناسیم

-رنگ قرمز، باعث افزایش اشتها و افزایش انرژی می‌گردد و افراد را شادتر می‌کند؛ بنابراین پرده‌هایی بارنگ قرمز می‌تواند برای آشپزخانه، نشیمن و اتاق غذاخوری مناسب باشد.
 -
رنگ نارنجی باعث می‌شود که پذیرش تغییرات آسان‌تر باشد و احساس راحتی و انرژی را به خود به همراه دارد. از این رنگ می‌توان در اتاق‌ها، جایی که تمام اعضای خانواده دورهم جمع می‌شوند، استفاده کرد.
 -
رنگ نارنجی برای آشپزخانه هم مناسب است زیرا به هضم غذا کمک می‌کند و به افراد احساس راحتی می‌دهد. پرده‌های نارنجی برای اتاق‌خواب توصیه نمی‌شوند زیرا که بسیار محرک بوده و در خواب اختلال ایجاد می‌کند.
 
کوتاهی، عریض بودن یا باریکی پنجره، نحوه باز و بسته شدن آن و چگونگی و محل قرار گرفتن آن در دیوار، برخی از اطلاعاتی هستند که تصمیم‌گیری ما درباره مدل پرده را تحت تأثیر قرار می‌دهند.


-زرد مایل به نارنجی، حس دوستی به همراه دارد. اگر به دنبال یک ارتباط دوستانه هستید، اتاق نشیمن خود را با پرده‌های زرد تزئین کنید.
 -
پرده‌های سبز برای اتاق‌خواب عالی هستند چون با ایجاد احساس آرامش، خواب خوبی را سبب می‌شوند به‌علاوه، با این رنگ اتاق بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. اگرچه این رنگ برای همه افراد مناسب است ولی بعضی افراد با بیش‌ازحد استفاده کردن از این رنگ مشکل‌دارند.
 -
فیروزه‌ای به ایجاد هارمونی داخلی کمک می‌کند و باعث آرامش افراد می‌شود؛ بنابراین این رنگ پرده برای اتاقی مناسب است که بعد از یک روز طولانی می‌خواهید در آنجا استراحت کنید.
 -
آبی یکرنگ صلح‌آمیز است که راه‌حل مناسبی برای بی‌خوابی و اضطراب محسوب می‌شود علاوه بر آن به داشتن تمرکز نیز کمک می‌کند؛ بنابراین پرده‌هایی بارنگ‌های آبی هم برای اتاق کار و هم اتاق‌خواب مناسب است.
 -
استفاده از رنگ بنفش برای پرده، نور صورتی کم‌رنگی ایجاد می‌کند که بسیار آرام‌بخش است. این رنگ با عناصر روشن اتاق بسیار هماهنگی ایجاد می‌کند و اتاق را زنده‌تر می‌کند؛ بنابراین انرژی بیشتری را به شما می‌دهد.

-صورتی و بنفش باعث تندرستی و افزایش احساسات می‌شود. بنفش و صورتی نیز تأثیر خوبی بر روابط دارند، بنابراین پرده‌های رنگی صورتی به دلایل ذکرشده و به دلیلتم فانتزی اکثراً برای اتاق‌خواب مناسب‌تر هستند و در اتاق کودک نیز کاربرد بیشتری دارند. این رنگ برای سبک دکوراسیون‌هایی بارنگ‌های پاستلی نیز زیبایی را می‌افزاید.


ارسال نظر

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *
عکس خوانده نمی شود