انتخاب آستر مناسب لباس


انتخاب آستر مناسب لباس 

برخی پارچه ها نازک هستند و برای ایجاد پوشش بیشتر نیاز به آستر دارند. در بعضی موارد برای ایجاد ایسادگی در لباس و یا پوشاندن درزهای داخلی لباس از آستر استفاده می شود. بنابراین آشنایی با انواع آستر ها برای دوخت لباس زیبا آهمیت دارد. افرادی که خیاطی می کنند از اهمیت آسترمناسب لباس آگاهند و سعی می کنند از آسترهای با کیفیت استفاده می کنند.

متاسفانه برخی افراد فکر می کنند چون آستر در داخل لباس استفاده می شود و دیده نمی شود پس نباید برای خرید آستر زیاد هزینه کرد در صورتی که اینگونه نیست. آستر لباس نیز به اندازه پارچه رویه لباس آهمیت دارد. یکی از نکات تمیز دوزی در لباس خوب دوخته شدن آستر است. آستر نیز باید مانند رویه لباس اندازه فرد باشد به همین دلیل از الگولباس برای بریدن آستر نیز استفاده می شود.

انتخاب پارچه مناسب برای آستر در زیبایی و راحتی لباس نقش دارد. پارچه های مختلفی برای آستر لباس تولید شده که شما باید مطابق با پارچه ای که انتخاب کرده اید آستر مناسب لباس را تهیه کنید.

چگونه آستر مناسب لباس را انتخاب کنیم؟

  • از آستری استفاده کنید که رنگ ندهد و آب نرود.
  • آستر را قبل از دوخت آب بگیرید تا مقدار آب رفت آن معلوم شود.
  • از پارچه های زبر به عنوان آستر استفاده نکنید چون باعث ایجاد ناراحتی هنگام پوشیدن لباس می شود.
  • رنگ آستر هماهنگ با رنگ پارچه باشد. می توانید از رنگ تیره تر یا روشن تر استفاده کنید. برای پارچه های تور و گیپور که می خواهید طرح آن مشخص باشد از آستری با رنگ متضاد با رنگ پارچه استفاده کنید.
  • برای پارچه های ضخیم از آستر ضخیم تر و برای پارچه های نازک از آستر نازک استفاده کنید. هرگز برای گرم تر شدن لباس برای پارچه نازک از آستر ضخیم استفاده نکنید.
  • آستری انتخاب کنید که مناسب فصلی باشد که می خواهید لباس را استفاده کنید. برای هوای گرم از آستر نخی استفاده کنید. آستر ساتن معمولا برای کت و پالتو در هوای گرم استفاده می شود.